Czytanie a rozwój dziecka
Dziecko i Rodzina

Wpływ czytania na rozwój dziecka

Mogłoby się wydawać, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zwyczaj czytania tradycyjnych książek będzie powoli zanikać. Nic bardziej mylnego – wciąż pozostaje spore grono czytelników, którzy stawiają na papierowe wydawnictwa. Jest to o tyle ważne, że czytanie ma nieoceniony wpływ na rozwój intelektualny najmłodszych. Dlaczego zatem warto czytać wspólnie z dzieckiem?

Czytanie a rozwój dziecka: kształtowanie osobowości

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że książki dla dzieci to coś więcej niż tylko ekscytujące przygody bohaterów zaklęte na łamach bogato ilustrowanych bajek czy opowiadań. Czytanie stymuluje optymalny rozwój tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za zarówno za kreatywne, jak i logiczne myślenie. Dzieci mogą z łatwością utożsamiać się z bohaterami swoich ulubionych opowieści, dzięki czemu wzrasta u nich chęć odkrywania otaczającego je świata, a przy tym przygotowują się do życia w społeczeństwie.

Czytanie a rozwój dziecka: nauka czytania i pisania

Jako rodzice pragniemy dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego staramy się zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju intelektualnego i motorycznego. Wspólne czytanie bardzo to zadanie ułatwia – zwłaszcza gdy nasz maluch powoli przygotowuje się do nauki czytania i pisania. Kontakt ze słowem pisanym od najmłodszych lat przekłada się na szybszą adaptację dziecka w nowej dla niego rzeczywistości, dlatego warto wybierać tytuły wydawnicze, których zawartość będzie dostosowana do potrzeb malucha. „Czytamy metodą sylabową. Mój pierwszy elementarz” to jedna z najlepiej napisanych książek dla dzieci dostępnych na polskim rynku, która pozwala stawiać pierwsze kroki w płynnym czytaniu. Co ważne, poziom trudności w „Moim pierwszym elementarzu” wzrasta z każdą kolejną stroną, a maluch może stopniowo utrwalać nabyte wcześniej umiejętności. Książka Alicji Kaczmarskiej-Trzebońskiej jest doskonałym przykładem tego, że nauka poprzez zabawę daje zdecydowanie lepsze efekty niż zmuszanie dziecka do wykonywania schematycznych i nudnych dla niego ćwiczeń.

Zobacz także: https://namaste.com.pl/jak-wspomoc-malucha-w-nauce-pisania/

Czytanie a rozwój dziecka: nauka kodeksu moralnego

Nikt nie rodzi się ani zły, ani dobry, dlatego tak istotną rolę w rozwoju dziecka odgrywa wpajanie już od wczesnych lat jego życia podstawowych zasad moralnych. Maluch wsłuchując się w opowieści o umiejętnie wykreowanych postaciach literackich zaczyna rozumieć różnicę między dobrym a złym postępowaniem i że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Stopniowe zapoznawanie dziecka z systemem wartości ułatwiają wartościowe pozycje wydawnicze napisane w prosty i przejrzysty sposób. Idealnym przykładem jest tutaj propozycja od Agnieszki Antosiewicz „ Mądre bajki. Pozytywne myślenie.” Jest to zbiór opowiadań z uniwersalnym przekazem – każda opowieść traktuje o przeciwnościach losu, z którymi konfrontujemy się na co dzień. Nie to jednak wyróżnia „Mądre bajki” – autorka książki podpowiada najmłodszym czytelnikom rozwiązania problemów oraz daje nadzieję, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

One thought on “Wpływ czytania na rozwój dziecka

Dodaj komentarz