Zabiegi w ciąży
Zdrowie i uroda

W trosce o urodę i bezpieczeństwo, czyli zabiegi kosmetyczne w okresie ciąży

W okresie ciąży każda mama chce się czuć piękna i zadbana. Jednak w tym szczególnym czasie należy również zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. Czy będąc w ciąży, powinno się korzystać z usług salonów kosmetycznych? Oczywiście, że tak! Wizyta w profesjonalnym gabinecie poprawia nie tylko nasz wygląd, ale również samopoczucie, co jest szczególnie ważne dla każdej przyszłej mamy. Trzeba jednak wspomnieć, że nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne w okresie trwania ciąży.

Zabiegi kosmetyczne przeciwwskazane w ciąży

Jest wiele zabiegów, których nie powinnyśmy wykonywać w ciąży ze względu na niekorzystne dla rozwoju dziecka działanie tych metod. Jeżeli przyszła mama chce np. skorzystać z mezoterapii mikroigłowej, to powinna z tym poczekać i wykonać ją dopiero po porodzie lub rozważyć, czy w jej konkretnym przypadku istnieje możliwość poddania się takiej kuracji jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast zabronione jest wykonywanie zabiegów z użyciem prądu, takich jak jonoforeza lub galwanizacja, oraz z wykorzystaniem ultradźwięków (sonoforeza, kawitacja). Takie kuracje mogą negatywnie wpływać na płód, a także wywołać skurcze macicy i w efekcie – wywołać przedwczesny poród. Należy też unikać solarium – w ciąży bardzo groźne jest przegrzanie organizmu. Z tego samego powodu nie należy korzystać z sauny. Niewskazane są również zabiegi z użyciem wysokich stężeń kwasów, bowiem w okresie trwania ciąży istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia przebarwień na skórze. Niekorzystne działanie na dziecko w łonie matki mogą mieć też laseroterapia, depilacja gorącym woskiem, a także pewne zabiegi antycellulitowe i wyszczuplające (podnoszące ciśnienie krwi).

Z jakich zabiegów kosmetycznych warto skorzystać w ciąży?

Poniżej przedstawiamy propozycje zabiegów, którym bez obaw można się poddać nawet będąc w ciąży.

Oxybrazja, inaczej peeling tlenowo-wodny. Ma działanie złuszczające i rewitalizujące skórę. Jest w pełni bezpieczny i może być stosowany u kobiet w ciąży. W dodatku, mówimy o zabiegu przeznaczonym w zasadzie dla wszystkich typów cery. Oxybrazja jest często kojarzona z mikrodermabrazją, ponieważ pozostawia podobny efekt oczyszczenia skóry. Jednak w przeciwieństwie do mikrodermabrazji nie powoduje podrażnień na skórze oraz jest wykonywana strumieniem powietrza, bezdotykowo. Efekty tego zabiegu to nawilżenie, wygładzenie, oczyszczenie, ujędrnienie i dotlenienie skóry, a także zwężenie porów i redukcja przebarwień. Skóra po wykonaniu kuracji staje się odmłodzona, zregenerowana, odświeżona i zyskuje jednolity koloryt. Oxybrazja pobudza komórki skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny, dzięki czemu ma także działanie odmładzające.

Delikatne złuszczanie kwasami. W ciąży polecany jest przede wszystkim kwas migdałowy, który ma bardzo delikatne działanie. Poleca się go szczególnie kobietom z cerą wrażliwą bądź problematyczną. Złuszczanie kwasem migdałowym delikatnie oczyszcza skórę i sprawia, że staje się ona wygładzona, rozświetlona, pozbawiona przebarwień.

Różnego rodzaju maski na twarz. Doskonale nawilżają, odżywiają i uelastyczniają skórę, jednocześnie nie wykazując niekorzystnego wpływu na przyszłą mamę i dziecko w brzuchu. Dostępne są maski nawilżające, odmładzające, oczyszczające, a także wyciszające do skóry wrażliwej.

Masaże twarzy i ciała. Nie tylko ujędrniają skórę, ale także relaksują i poprawiają samopoczucie.

Znajdziesz o tym więcej w tym tekście: Dla ciała i ducha, czyli jak wiele dobrego mogą ci dać różne rodzaje masażu?

Każda z nas powinna szczególnie dbać o siebie w okresie ciąży. Ważna jest jednak wiedza na temat zabiegów kosmetycznych, które możemy wykonać w tym szczególnym czasie oraz tych, z którymi powinnyśmy zaczekać. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych kuracji pielęgnacyjnych będziemy czuły się piękne i zadbane każdego dnia, także w okresie oczekiwania na przyjście na świat naszej pociechy.

Dodaj komentarz