informatyk
Wiadomości

Praca po studiach informatycznych – na jakie stanowiska możemy liczyć?

Studia informatyczne to chyba najbardziej oblegany kierunek ostatnich lat. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ten sektor gospodarki jest stosunkowo młody i prężnie się rozwija. Przez to w najbliższych latach będzie potrzeba wielu rąk do pracy w branży IT.

Co można robić po informatyce?

Pracownicy tego sektora unikają jak ognia sformułowania informatyk. Tak naprawdę po informatyce możemy działać na różnych stanowiskach. Najbardziej popularne z nich to grafik komputerowy, administrator sieci komputerowych, programista, czy projektant gier komputerowych.

Specyfika każdego z tych zawodów jest nieco inna. To, co je łączy to środowisko, w którym działamy, czyli komputery. Inne kompetencje i umiejętności potrzebne są grafikom i twórcom gier, inne zaś administratorom sieci i programistom. Każdy z tych zawodów jest inny, dlatego też różni ludzie kończą studia informatyczne.

Absolwenci studiów informatycznych poszukiwani

Na rynku pracy brakuje specjalistów. Również specjalistów po studiach informatycznych. Programiści, graficy czy administratorzy sieci komputerowych mogą znaleźć dobrą i stabilną pracę nawet jeśli nie mają dużego doświadczenia. Wszystko to przez deficyt tych pracowników na rynku pracy. Zresztą, jak podaje ino.online, brakuje nie tylko informatyków, ale także innych specjalistów. To, kogo brakuje w wielkopolsce, można sprawdzić tutaj: https://ino.online/post/16065/pelny-etat-i-wysokie-wynagrodzenie-brakuje-specjalistow-na-rynku.html.

Martwimy się, że po studiach nie mamy doświadczenia i pracodawcy nie będą chcieli nas zatrudnić. Ten problem nie dotyczy jednak branży IT. Tutaj deficyt pracowników jest tak duży, że nie mamy problemu by dostać pracę nawet świeżo po studiach.

Jest to spowodowane nie tylko brakiem pracowników na dzisiejszym rynku pracy. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że branża IT dopiero zaczyna prężnie się rozwijać i jest ona branżą bardzo przyszłościową. Dlatego dobrze wnioskują, że w przyszłości będą potrzebowali jeszcze więcej pracowników do działu IT.

Powodem, przez który pracodawcy nie boją się zatrudniać ludzi bez doświadczenia jest również program nauczania na studiach informatycznych. Zarówno programiści, grafiki, jak i administratorzy mają w czasie trwania studiów wiele zajęć praktycznych, a także obowiązkowe praktyki lub staże. Dlatego już nawet najlepsi studenci mają możliwość podpisania umów z prestiżowymi firmami, które proponują im zatrudnienie zaraz po studiach i gwarantują im stypendia za dobre wyniki w nauce.

Czasem ciężko zdobyć satysfakcjonującą nas pracę zaraz po studiach. Nie dotyczy to jednak absolwentów studiów o kierunkach informatycznych. Jeżeli przyłożymy się do nauki i będziemy dobrzy w swoim fachu, z łatwością zdobędziemy zatrudnienie w każdym miejscu. Firmy biją się o najlepszych z branży i konkurują między sobą oferując coraz lepsze warunki zatrudnienia. Nie chodzi jedynie o płace. Firmy tworzą dla swoich pracowników również pokoje gier, różnego rodzaju integracje i możliwość pracy zdalnej lub w biurze.

Dodaj komentarz