kwalifikacje
Wiadomości

Praca nauczyciela – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Dla jednych to sposób na życie, a dla innych prawdziwa misja. Mimo że regularnie oglądamy w telewizji protestujących nauczycieli, dalej nie brakuje chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Jakie trzeba mieć kwalifikacje aby móc uczyć w szkole? Oto aktualne wytyczne Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nauczyciel – zakres obowiązków

Podstawowym zadaniem każdego nauczyciela jest przedmiotowe przygotowanie ucznia do egzaminów, a także bieżące sprawdzanie nabytej wiedzy. Nauka odbywa się podczas prowadzonych zajęć lekcyjnych, które cechują się określoną tematyką związaną z danym przedmiotem. Co ważne, nauczyciele mogą prowadzić zajęcia edukacyjne tylko na poziomie do którego posiadają odpowiednie kwalifikacje. Oznacza to, że nauczyciel posiadający kwalifikacje uprawniającego do prowadzenia nauki w szkole podstawowej, niekoniecznie będzie mógł prowadzić zajęcia w szkole średniej.

Sprawdź aktualne oferty pracy w Kaliszu – również dla nauczycieli.

Nauczyciel – kto może nim zostać?

Wbrew pozorom zostanie nauczycielem nie jest trudnym zadaniem. Według aktualnych przepisów Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczycielem może zostać każda osoba która posiada wykształcenie wyższe, i która ukończyła specjalistyczny kurs pedagogiczny. Takie kursy organizowane są dla większości szkół wyższych w kraju i trwają 270 godzin. Jednym z warunków ukończenia kursu pedagogicznego jest konieczność odbycia praktyk w szkole.

W rzeczywistości oznacza to tyle, że żaden kierunek studiów, nie przekreśla szansy na to, aby zostać nauczycielem. Często zdarza się, że do tej roli zapraszani są przedstawiciele wielu branż – na przykład osoby zatrudnione w konkretnym obszarze przemysłu lub przedsiębiorcy. Na takie rozwiązania chętnie decydują się dyrektorzy szkół zawodowych oraz techników, którzy chcą zaoferować swoim uczniom większy stopień praktyczności przekazywanej wiedzy.

Stopnie zawodowe w pracy nauczyciela

Obecnie wyróżniamy cztery stopnie zawodowe w pracy nauczyciela

  • Nauczyciel stażysta – osoba mająca podstawowe kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela. Tytuł ten otrzymuje się już pierwszego dnia pracy w szkole.

  • Nauczyciel kontraktowy – tytuł ten nauczyciel uzyskuje po odbyciu 9-miesięcznego stażu pracy w szkole, jednocześnie zyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej.

  • Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała minimum dwa lata w zawodzie. Okres ten liczy się od chwili nadania tytułu nauczyciela kontraktowego.

  • Nauczyciel dyplomowany – nauczyciel z tytułem nauczyciela mianowanego, który z powodzeniem odbył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu minimum roku od dnia nadania tytułu nauczyciela mianowanego. Przyznanie tego tytułu wiąże się z koniecznością otrzymania pozytywnej oceny komisji oceniającej.

Oczywiście pokonanie każdego stopnia zawodowego wiąże się z otrzymaniem podwyżki. Dzięki niej, praca staje się przyjemniejsza. Różnice między poszczególnymi szczeblami mogą wynosić nawet kilkaset złotych brutto.

Dodaj komentarz