Rekrutacja do szkoły
Wiadomości

O procesie rekrutacyjnym warto wiedzieć już dziś. Ósmoklasisto poznaj wszystko, co musisz wiedzieć

Epidemia koronawirusa sprawiła wiele problemów nie tylko zdrowotnych, ale także gospodarczych. Niemal każda branża ucierpiała. Ale to nie wszystko. Otóż jak zapewne zdajecie sobie sprawę także szkolnictwo bardzo znacząco odczuło wszystkie obostrzenia wprowadzone przez Rząd, co niestety spowodowało, że dzieci, zamiast się uczyć, miały tzw. koronaferie. Na szczęście egzaminy, choć spóźnione, odbyły się, przy czym rekrutacja z tego powodu znacząco się zmieniła. Choć jesteśmy dopiero przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, już teraz wszyscy ósmoklasiści powinni poznać zasady rekrutacji na przyszły rok, gdyż będą one inne niż w tym roku. Zatem co musicie wiedzieć już dziś?

Co trzeba wiedzieć o rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej?

Mówi się, że nauka to potęgi klucz. Owszem jest w tym sporo prawdy, wszak dzięki temu, że zdobywamy wiedzę otwierają się nam drzwi do kariery, ale także zrozumienia otaczającego świata. Jednak jeżeli jesteście jeszcze w szkole podstawowej, to czeka Was jeszcze otwieranie wielu drzwi, wszak dorosłość przez Wami. Jednak musicie zdawać sobie sprawę, że już niedługo czeka Was egzamin i będzie to tak naprawdę pierwszy poważny egzamin, choć nie można go nie zdać, to jednak tylko uzyskanie dobrych wyników sprawi, że dostaniecie się do dobrych szkół. Swoją drogą rekrutacja do szkół średnich odbywa się w wyznaczonych terminach i choć jeszcze w tym roku wiele dokumentów można było wysyłać online, to już w przyszłym wedle uzyskanych przez nas informacji nastąpi powrót to wcześniejszych wymagań, a więc wszystkie świadectwa, podania i dokumenty będziecie musieli złożyć osobiście. Oczywiście nie podamy Wam także terminów, bo ich zwyczajnie jeszcze nikt nie zna, ale wszystko wskazuje na to, że rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca. Tutaj należy wiedzieć, że sam wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się od 15 czerwca i będzie trwać do 10 lipca. Z kolei od 31 lipca do 4 sierpnia należy złożyć zaświadczenie o wyniku egzaminu.

Jak dostać się do wymarzonej szkoły?

Nie odkryjemy Ameryki jeżeli stwierdzimy, że na to czy dostaniecie się do wymarzonej szkoły ma wpływ to, jak macie oceny i jaki wynik z egzaminu otrzymacie. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, że proces rekrutacji nie w każdej szkole jest taki sam. Otóż w zależności od profilu szkoły będziecie otrzymywać punkty. Dodatkowe możecie uzyskać za wyniki w konkursach na skalę ogólnopolską. Trudno jednak stwierdzić czy bardziej liczą się wyniki z egzaminu czy jednak oceny z całego roku. Ogólnie najlepiej przyjąć prostą zasadę, że należy mieć zarówno dobre oceny, jak i bardzo dobrze napisać egzamin, dzięki temu każda szkoła stoi przed Wami otworem.

Potwierdzenie ma znaczenie

Musicie wiedzieć, że zaraz po ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych, a więc tych, które dostały się do danej klasy, trzeba potwierdzić chęć uczęszczania do niej. Otóż bez doniesienia wymaganych dokumentów nie zostaniecie przyjęci, a Wasza kandydatura zostanie wykreślona, nawet jeżeli na liście rekrutacyjnej zajmowaliście pierwsze miejsce. Swoją drogą trzeba bezwzględnie przestrzegać terminów, gdyż nawet małe opóźnienie spowoduje wykreślenie Was z listy zakwalifikowanych.

Egzaminy dodatkowe

Starając się o przyjęcie do szkoły np. o profilu językowym czy do szkoły językowej, albo też sportowej trzeba pamiętać, że czekają Was dodatkowe egzaminy. Wtedy też będziecie sprawdzani pod kątem wymaganych predyspozycji i tylko po pozytywnej weryfikacji będziecie przyjęci. A więc, jak możecie się domyślić, w szkole sportowej niezbędna jest ponadprzeciętna sprawność fizyczna i czeka was egzamin sprawnościowy, z kolei w szkole językowej egzamin ze znajomości danego języka.

Warto się starać i pokonywać trudności, by dostać się do wymarzonej szkoły. Dzięki temu także najlepsze uczelnie stoją przed Wami otworem. A więc pamiętajcie, że przyszłość jest w Waszych rękach i to od Was zależy jak ją pokierujecie. Musimy jeszcze przypomnieć, że lepiej chodzić do szkoły, gdzie poziom nauczania jest wyższy, wszak dzięki temu będziecie lepiej przygotowani do następnych egzaminów.

Dodaj komentarz