Menopauza – objawy, leczenie
Okres przekwitania, nazywany inaczej menopauzą to czas, kiedy kobiecy organizm przechodzi wiele zmian, na skutek których następuje koniec płodności. Objawami menopauzy, są między innymi: zaburzenia miesiączkowania, jak również uderzenia gorąca.
Jaka jest definicja menopauzy oraz czas jej występowania?
Menopauza, nazywana nierzadko klimakterium albo przekwitaniem, to okres w życiu każdej kobiety, w czasie którego jajniki zaprzestają wytwarzać hormony i ustaniu ulegają comiesięczne krwawienia. Wiek, w którym pojawią się charakterystyczne symptomy, u każdej z pań może być nieco inny. Zwykle hormonalne przemiany mające związek z klimakterium, rozwijają się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Nie zawsze jednakże menopauza, stanowi proces naturalny. W niektórych sytuacjach, może się ona pojawić znacznie wcześniej na skutek ginekologicznych operacji, na przykład po usunięciu macicy albo jajników, radioterapii czy też chemioterapii. Pojawiają się wtedy zaburzenia w zakresie fizjologicznego wytwarzania hormonów i dochodzi do tak zwanej menopauzy przedwczesnej. O występowaniu klimakterium, można mówić, kiedy ostatnia miesiączka miała miejsce dwanaście miesięcy wstecz, zaś po niej krwawienia w ogóle ustały.
Jakie mogą być symptomy menopauzy?
Czas przed menopauzą to okres, kiedy kobieta może zacząć dostrzegać pierwsze zaburzenia w zakresie miesiączkowania, które mają związek z wchodzeniem w klimakterium. Miesiączki wówczas, zaczynają być po prostu niebyt regularne – cykle mogą jednym razem się wydłużać, zaś innym wręcz odwrotnie, nadmiernie skracać. Coraz częściej, kobieta zaczyna zauważać symptomy menopauzy, które wiążą się bezpośrednio z hormonalnymi zmianami w organizmie.
Symptomy menopauzy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka
Klimakterium, może być także powiązane bezpośrednio z symptomami, których nie sposób zauważyć na pierwszy rzut oka. Zbyt małe ilości obecnych w organizmie estrogenów, przyczyniają się do rozwijania się osteoporozy. Dochodzi wtedy do zmniejszenia się gęstości kości, z uwagi na co stają się one niestety znacznie słabsze i podatniejsze na powstawanie ewentualnych złamań. Po menopauzie, pojawia się także ryzyko rozwoju schorzeń dotyczących układu krążenia. Prawdopodobieństwo ich występowania, jest tym większe, kiedy kobieta jest otyła, pali papierosy, prowadzi niezbyt zdrowy styl życia, ma dużo stresu, jak również choruje na cukrzycę.
Spora ilość zmian w okresie menopauzy, wiąże się bezpośrednio z procesami starzenia się organizmu. Kłopoty z pamięcią, czy też z koncentracją, wzrost ryzyka występowania schorzeń serca, niekoniecznie spowodowane muszą być spadkiem ilości występujących w organizmie hormonów. Są to także zupełnie naturalne zmiany, do jakich dochodzi niestety wraz z upływającym czasem. Część spośród objawów menopauzy, takich jak chociażby nocne poty, zawroty głowy albo uderzenia gorąca, może występować podczas innych schorzeń. W wypadku, kiedy ma się jakiekolwiek wątpliwości, warto będzie się udać do lekarza, który na podstawie wyników zleconych wcześniej badań, postawi właściwą diagnozę.