Jak wybrać krzesło dla swojego dziecka?
Wiadomości

Krzesła dla dzieci zdrowe dla kręgosłupa. Co wybrać?

Młody kręgosłup stale się rozwija i wymaga odpowiedniego wsparcia. Duże znaczenie ma wtedy dobór krzesła biurkowego. Jakie krzesło warto kupić do pokoju dziecięcego?

Przy aranżacji pokoju dziecka nie można zapominać o zakupieniu krzesła biurkowego. W sklepach na klientów czeka wiele modeli, ale warto wskazać, że nie każde z nich rekomendowane jest dla maluchów.

Dlaczego dobór właściwego mebla tego typu ma tak duże znaczenie? Jaką postawę powinno przyjmować dziecko przy biurku? W końcu, czym najlepiej kierować się przy zakupie odpowiedniego krzesła biurkowego?

Dlaczego zakupienie dobrego krzesła dla dziecka jest tak ważne?

Gdy dziecko siedzi przy biurku na nieodpowiednim krześle, w takim przypadku jego kręgosłup może nie posiadać odpowiedniego podparcia. To wpływa na ryzyko tworzenia się wad postawy, a także utrwalania tych już istniejących. Dodatkowo, rezultatem mogą być bóle pleców, pośladków, drętwienie nóg oraz rąk.

Dziecko, które nie korzysta z dopasowanego do niego krzesła, również częściej się wierci, nie może skupić się na nauce, dlatego może to nawet przełożyć się na jego gorsze wyniki edukacyjne.

Przyjmowanie prawidłowej postawy przy biurku

Dobre krzesło dla dziecka powinno pozwalać mu na przyjęcie zdrowej, ergonomicznej postawy, która będzie wspierała naturalną krzywiznę pleców.

Dziecko siedzące prawidłowo przy biurku powinno mieć:

 • wyprostowane plecy i szyję
 • nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym
 • stopy ułożone płasko na podłożu
 • łokcie ułożone na biuru lub podłokietnikach krzesła

Prawidłową postawę dziecko może przyjąć wtedy, gdy dziecko korzysta z komfortowego krzesła biurkowego. Czym zatem warto kierować się przy poszukiwaniu odpowiedniego mebla tego typu?

Jak wybrać ergonomiczne krzesło dla dziecka?

Dobre krzesło dziecięce powinno być ergonomiczne. Pod tym właśnie terminem kryje się konstrukcja, która wspomaga zdrowe, bezpieczne siedzenie przy biurku.

Absolutnie nie powinno się wybierać krzesła dedykowanego dla osoby dorosłej. To popularny błąd popełniany przez oszczędnych rodziców, którzy chcą zakupić krzesło na wyrost, czyli takie, które będzie mogło posłużyć na dłużej. Niestety, taka decyzja może spowodować, że dziecko nie będzie mogło komfortowo korzystać z biurka.

Warto zatem poświęcić czas na zapoznanie się z dostępnymi krzesłami dziecięcymi, które posiadają konstrukcję ergonomiczną.

Wśród najważniejszych parametrów, które powinno posiadać dobre krzesło dla dziecka, znajdują się:

 • odpowiednio wyprofilowane oparcie – dostosowane do krzywizny pleców dziecka, wcięte w okolicy lędźwiowej
 • wysokość oparcia co najmniej do łopatek – można też wybrać krzesło z zagłówkiem
 • właściwa głębokość siedziska – dopasowana do wzrostu dziecka, siedzisko powinno mieć głębokość 3/4 długości ud
 • regulacja wysokości siedziska – dziecko powinno mieć możliwość ustawienia
 • stóp na płasko na ziemi – wybrane modele posiadają także podpórki z regulacją pod stopy
 • podłokietniki – dają podparcie pod ręce przy korzystaniu z biurka, powinny posiadać regulację
 • komfortowe materiały – tkaniny, siateczki, które są przewiewne, nie powodują nadmiernej potliwości, odparzeń

Więcej informacji o tym, jak dobrać odpowiednie krzesło biurkowe dla dziecka, można znaleźć tutaj.

Dobre krzesła dla dzieci – gdzie można je kupić?

Najszerszą gamę dobrych krzeseł biurkowych dla dzieci można zakupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży siedzisk, a także w dobrych sklepach z meblami dziecięcymi. Zamówienia na umeblowanie tego typu można składać dzisiaj również online.

Podsumowując, wybór właściwego krzesła biurkowego dla dziecka ma bardzo duże znaczenie. Nie warto oszczędzać na wyborze wysokiej jakości siedziska dla swojej pociechy – to niezbędny zakup!

Dodaj komentarz