menopauza
Zdrowie i uroda

Klimakterium – czym dokładnie jest i jak złagodzić jego objawy?

W życiu każdej kobiety przychodzi moment, w którym jej cykl miesiączkowy trwale ustaje. Jest to definitywny koniec okresu rozrodczego, czyli oznacza zupełną utratę płodności. Występuje on w różnym wieku, zwykle między 45 a 55 rokiem życia. Menopauza wywołuje wiele niepożądanych objawów i bywa wyjątkowo uciążliwa. Są jednak metody, które sprawiają, że przechodzi się ten okres dużo łatwiej. 

Zanim stracisz miesiączkę na zawsze, możesz odczuwać wiele nieprzyjemnych objawów wskazujących na rozpoczęcie okresu menopauzy. Czas ten nazywa się premenopauzą i zachodzące zmiany hormonalne mogą wywoływać nagłe napady gorąca, zmęczenie, bezsenność, ale też ciężkie do zniesienia zmiany nastrojów. Jak sobie z tym radzić i przywrócić dobre samopoczucie? Istnieje wiele sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych symptomów, dlatego warto poszukać, który z nich sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Ważne jest kontrolowanie przebiegu klimakterium, podczas systematycznych wizyt u ginekologa, który pomoże Ci również wyciszyć jego uciążliwe skutki.

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Twoje ciało się zmienia, dlatego możesz odczuwać dyskomfort zarówno fizyczny, jak i zachwiania nastrojów, wysoką drażliwość, przygnębienie, a nawet stany depresyjne. To jakie podejmiesz kroki w celu poprawy swojego samopoczucia, w dużej mierze zależy od tego, z czym konkretnie się borykasz.

Z pewnością warto wzbogacić swoją dietę o fitoestrogeny, które znajdziesz w produktach sojowych oraz ciecierzycy. Soja jest wysoce docenianym składnikiem, która poza jedzeniem, jest też składnikiem większości suplementów, których zadaniem jest złagodzić objawy klimakterium.

Zdrowe kwasy tłuszczowe również są zalecane, dlatego do swoich posiłków dodaj oleje roślinne, siemię lniane oraz orzechy. Antyoksydanty zawarte w ciemnych owocach i warzywach również są bardzo wskazane. Dla własnego komfortu zwiększ też ilość błonnika w diecie.

Witaminy i minerały, które warto suplementować

Nie wszystkie wartościowe witaminy i minerały, łatwo jest uzupełnić dietą, dlatego możesz wspomóc się suplementacją. W okresie klimakterium zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę D, która nie tylko ma wpływ na lepszy nastrój, ale jednocześnie wspomaga wchłanianie wapna, które jest wyjątkowo pożądane w tym czasie i je również powinnaś dodatkowo uzupełniać. Poziom wapna spada wraz z wiekiem, przez co wzrasta ryzyko osteoporozy.

Na zmiany nastrojów warto wybrać zioła, które działają uspokajająco, wyciszają oraz mają działanie przeciwdepresyjne. W tym celu zaopatrz się np. w herbatkę z melisy lub dziurawca.

Jeśli domowe sposoby nie działają…

Niestety czasem mimo starań, objawy klimakterium są na tyle uciążliwe, że koniecznie jest wsparcie lekarza. Ginekolog może Ci zalecić terapię hormonalną, która polega na przyjmowaniu doustnych tabletek lub plastrów, które stopniowo wydzielają estradiol. Zależnie od reakcji Twojego organizmu terapia może być krótkotrwała lub trwać przez wiele miesięcy. Systematyczne kontrolowanie poziomu hormonów i opieka ginekologa z pewnością ułatwią Ci okres przed jak i po menopauzie.

Dodaj komentarz