Jak długo utrzymuje się efekt po przeszczepie włosów?
Szybki styl życia, dużo stresu, a także nieodpowiednia dieta to jedne z czynników sprzyjających wypadaniu włosów. Kolejnymi z nich są łysienie androgenowe, niedoczynność tarczycy oraz inne choroby hormonalne. Rozwiązań na powstały problem jest kilka, od suplementów diety zaczynając, a kończąc na zabiegu przeszczepu włosów.
Tradycyjny przeszczep włosów
Przed wprowadzeniem metod przeszczepu włosów jedyną możliwością było próbowanie zahamowania procesu łysienia przez terapię lekami. Odwrócenie skutków choroby było zatem niemożliwe. Od wielu tysiącleci powodzeniem cieszyły się preparaty oraz maści, których zadaniem było powstrzymanie wypadania włosów. Skuteczność tych preparatów była jednak dość ograniczona i wątpliwa. Pierwsze próby przeszczepu włosów i doświadczenia z nimi związane miały miejsce w 1822 roku. Pierwsze próby przeszczepienia mieszków włosowych okazały się rewolucyjne. Część mieszków włosowych przyjęła się. Metoda ta jednak wymagała wprawy, a jej wykonanie było bardzo kosztowne. Niewielu lekarzy w tamtych czasach było w stanie powtórzyć z powodzeniem działania prekursora, czyli niemieckiego studenta. Na wiele lat zapomniano o przeszczepie włosów, aby powrócić do tematu w latach czterdziestych XX wieku. Metoda przeszczepu z biegiem lat została udoskonalona i polegało to na zmniejszeniu przeszczepianych elementów skóry. Przeszczepiano około 4 milimetrowe fragmenty, dzięki czemu na skórze pojawiały się małe kępki włosów. Uzyskany dzięki zabiegowi efekt pozostawiał jednak wiele do życzenia.
Współczesny przeszczep włosów: metoda FUE
Z biegiem lat udoskonalono metodę przeszczepu włosów. Zasada dokonywania zabiegu nie uległa zmianie, ulepszono jedynie technikę wykonania zabiegu. Nowoczesna technologia i doświadczenie lekarzy pozwoliły na zmniejszenie pobieranych mieszków do przeszczepu, a dokładniej zmniejszono pole pobieranej skóry. Efekt zmniejszenia pobieranego materiału to mniejszy ból dla pacjenta, a także naturalny efekt. Przeszczep włosów metodą FUE polega na pobraniu milimetrowych kawałków skóry wraz z mieszkami włosowymi i wszczepienie ich w inne miejsce głowy pacjenta. Lekarz może w pełni kontrolować, które mieszki włosowe pobierze, a następnie przeszczepi. Mała inwazyjność zabiegu to przede wszystkim mniejszy stres u pacjenta, a także większe bezpieczeństwo. Zabieg nie powoduje powstania dużej blizny (tak jak kiedyś), a jedynie wielu maleńkich niewidocznych gołym okiem blizn. Mniej inwazyjny zabieg to także krótsza rekonwalescencja i szybki powrót do codziennych obowiązków. Po zabiegu należy na 2 tygodnie ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny oraz wysokie temperatury. Zaleca się myć skórę głowy delikatnym płynem medycznym, który nie podrażni skóry po zabiegu. Lekarz z pewnością przedstawi pacjentowi szczegółowe zalecenia po zabiegu.
Efekty po przeszczepie włosów
Większość pacjentów zadowolonych jest z efektu zabiegu i chętnie poleca swojego lekarza na forach internetowych. Pacjenci często pokazują zdjęcie przeszczep włosów przed i po, który najlepiej oddaje naturalny, ale jednocześnie spektakularny efekt. Najlepsze efekty można uzyskać wybierając odpowiedniego specjalistę, który ma duże doświadczenie i wprawę w dokonaniu przeszczepu włosów. Przeszczepione włosy rosną zdrowo wraz ze zwykłymi włosami, co zapewnia bardzo naturalny efekt. Aby móc cieszyć się zadbanymi gęstymi włosami konieczne jest wybranie odpowiedniej kliniki i lekarza, którzy specjalizują się w dokonywaniu przeszczepu włosów i mają odpowiedni sprzęt.