Wiadomości

Metoda czytania globalnego

Metoda czytania globalnego jest jedną z niewielu metod pozwalających na naukę czytania w bardzo wczesnym wieku. Dzieci uczone tą metodą nabywają zdolność płynnego czytania zanim pójdą do szkoły. Czytanie globalne pozwala ominąć żmudny etap  literowania. Dzięki temu metoda jest przyjemna, bezbolesna i kojarzy się dziecku tylko z pozytywnymi emocjami. Dzieci uczone tą metodą to przyszłe mole książkowe, intelektualiści z własnym zdaniem i imponującą wiedzą.

Metoda czytania globalnego doskonale się sprawdza u dzieci poniżej 6 lat. Wykorzystuje ona typową dla tego okresu życia zdolność do fotograficznego zapamiętywania otoczenia – tzw. pamięć ejdetyczną.

Pamięć ejdetyczna

Małe dzieci posiadają zdolność do bardzo szczegółowego zapamiętywania obrazu – potrafią go w niezwykle dokładny sposób odtworzyć. Zdolność ta, niestety, zanika z wiekiem. Po co dziecku taka niezwykła umiejętność? Wyobraźcie sobie, że wszystkie otaczające przedmioty widzicie po raz pierwszy, jak nowonarodzone dziecko. Nie wiecie, które z nich są bezpieczne, a których należy unikać. Trzeba to otoczenie – miliony nowych przedmiotów, obrazów,  poznać i zapamiętać. Jak najszybciej. Dzięki tej zdolności nowonarodzone dziecko wzięte na ręce przez obcą osobę będzie płakać – wzywać na ratunek matkę.

Dlaczego uczymy małe dzieci?

Czytanie globalne wykorzystuje unikalną właściwość młodego mózgu do fotograficznego zapamiętywania obrazu. Trzeba jednak się spieszyć. Pamięć ejdetyczna z każdym rokiem życia zanika. Mamy bardzo duże szanse nauczyć czytania metodą globalną trzylatka. Dla ośmiolatka metoda okaże się zbyt trudna. Dlaczego?

Naukowcy zajmujący się edukacją wczesnodziecięcą zwracają uwagę na dwa sposoby myślenia – prawopółkulowe i lewopółkulowe. Myślenie prawopółkulowe jest myśleniem pozadedukcyjnym, intuicyjnym. To wyobraźnia, poczucie humoru, nieschematyczne sposoby rozwiązania problemów, błyskawiczne liczenie w pamięci, zapamiętanie i odtwarzanie obrazów, szybkie czytanie. Myślenie lewopółkulowe to analiza i dedukcja – rozwiązywanie problemy punkt po punkcie, według ustalonego wcześniej schematu.

Małe dziecko ma niezwykle słabą zdolność do logicznej analizy – problemy rozwiązuje intuicyjnie, prawopółkulowo, szybko. Dzięki błyskawicznemu odtworzeniu z pamięci może odróżnić to co dobre, od tego co złe. To co bezpieczne od tego, czego należy unikać.

Denerwujesz się czasem, gdy twoje dziecko bez ustanku wędruje na czworakach, nie usiedzi w miejscu ani na chwilę? Pamiętaj, że ten sposób zachowania został zaprogramowany ewolucyjnie, by dać mu szansę na poznanie otoczenia.

Nauka i stres u małych dzieci

Podkreślić należy fakt, że myślenie i zapamiętywanie prawopółkulowe blokowane jest przez strach i stres. Dlatego wszystkie ośrodku edukacji wczesnodziecięcej podkreślają rolę zabaw rozluźniających towarzyszących procesowi nauki u małych dzieci.

A co ze starszymi dziećmi?

Niestety powyżej 7-8 roku życia zdolność myślenia i zapamiętywania metodą prawopółkulową maleje.  Dlatego cała edukacja tradycyjna opiera się na lewopółkulowym sposobie myślenia. Szkoda, że tak mało jest w edukacji szkolnej prób rozwinięcia, utrwalenia u dzieci myślenia prawopółkulowego. Wynalazki, odkrycia, arcydzieła sztuki stworzone zostały przez geniuszy myślących prawą półkulą.

Na czym polega metoda globalnego czytania?

Metoda polega na wielokrotnej prezentacji dziecku wyrazów z jednoczasowym ich artykułowaniem.

Wyrazy mogą być:

-w postaci specjalnie przygotowanych plansz,

-napisane na monitorze komputera lub tabletu,
-wskazywane w tekście książki, gazety,
-wskazywane na bilbordach reklamowych lub szyldach
Plansze do nauki metodą czytania globalnego można wykonać samemu – wydrukować na domowej drukarce lub odrysować ręcznie – czcionka powinna być stosunkowo duża, drukowana z użyciem małych liter, takich, jakie widzimy w ulubionej książeczce dziecka.
U dzieci nieco starszych – powyżej 3-4 lat, do nauki czytania metodą globalną można użyć z powodzeniem dziecięcych książeczek. Czytaj wspólnie z dzieckiem wskazując palcem artykułowany wyraz. Wybieraj książeczki dla dziecka bardzo starannie –  czcionka powinna być duża, wyrazy krótkie, wielokrotnie powtarzane.

Zabawy w czytaniu globalnym

Naukę czytania metodą globalną można łączyć z zabawami ruchowymi, muzycznymi i plastycznymi, co stymuluje proces zapamiętywania z użyciem ośrodków prawopółkulowych.

One thought on “Metoda czytania globalnego

Dodaj komentarz