Wiadomości

Czy bez ukończonych studiów mam szansę na zatrudnienie?

Wiele osób zastanawia się co zrobić po szkole średniej. Czy rezygnując ze studiów i rozpoczynając samodzielną pracę zamykają sobie niektóre ścieżki kariery i awansu?A może nie warto dzisiaj studiować? W końcu tyle się słyszy o problemach ze znalezieniem pracy po studiach. Ukończenie liceum czy technikum daje wiele możliwości młodym ludziom, którzy stają przed jednym z ważniejszych wyborów w swoim życiu. Wybór powinien być kwestią indywidualną każdego z nas, bowiem wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór musi opierać się więc na zapewnieniu optymalnego rozwiązania dla Ciebie. 

Studia

To obecnie bardzo częsty wybór młodych ludzi, poniewaz studia kojarzą się z okresem wolności i imprezowania, a także dają szansę pomyśleć jeszcze co dalej i nie rzucać się w wir pracy zaraz po szkole. Warto się jednak zastanowić czy studia zawsze są słusznym wyborem. Decydując się na kierunek, który Cię nie interesuje, czy w branży, o której wiesz, że nie jest dla Ciebie to totalna strata czasu. Jeżeli masz pomysł na siebie i dokument z uczelni nie jest Ci potrzebny nie ulegaj naciskom i namowom znajomych. Studia powinny służyć poszerzaniu wiedzy, rozwijaniu siebie i zdobywaniu wiedzy z danego zakresu.

Szkoła policealna w Lublinie

Jeżeli odrzuciłeś pomysł ze studiami lub jesteś w trakcie realizowania programu i szukasz jakiejś alternatywy oraz możliwości dokształcenia się w konkretnej branży, warto pomyśleć o szansach jakie daje szkoła policealna w Lublinie. To tu zdobędziesz wykształcenie w zawodzie, którego potrzebujesz, rozwiniesz swoje umiejętności i zdobędziesz stosowne potwierdzenie ukończenia danego kursu.

Praca

Znalezienie pracy po szkole średniej nie jest niemożliwe, bowiem istnieje kilka zawodów, które można wykonywać po ukończeniu liceum czy technikum ogólnokształcącego bez ukończenia studiów. Najbardziej popularne zawody po szkole średniej to:

  • kierowca – posiadając prawo jazdy danej kategorii możesz z powodzeniem pracować w firmach logistycznych i zajmować się transportem towarów w kraju i za granicą o ile Twój poziom języka obcego na to pozwala. Praca ta wymaga jednak dużej dyspozycyjności, umiejętności pracy pod presją czasu i odpowiedzialności.
  • branża beauty – chcąc pracować jako kosmetyczka, makijażystka czy stylistka paznokci powinnaś ukończyć kurs zawodowy i najlepiej odbyć staż w salonie. Jeżeli nie posiadasz takiego kursu warto przejrzeć oferty kursów zawodowych, które oferują na przykład opisane wyżej szkoły policealne.
  • sprzedawca – żeby być sprzedawcą nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego w tym kierunku, w tej branży ważna jest łatwość nawiązywania kontaktów, dyspozycyjność oraz dokładność.
  • praca w gastronomii – zawody z obszaru gastronomicznego, w tym kucharze, kelnerzy czy cukiernicy nie potrzebują ukończenia studiów specjalistycznych. W tym zawodzie świetnie sprawdzą się absolwenci techników gastronomicznych czy osoby z ukończonymi kursami zawodowymi. Praca jest co prawda wymagająca, ale dla miłośników swojego fachu może być znakomitym rozwiązaniem i sposobem zarobku.

Zarobki w wymienionych branżach są bardzo zróżnicowane i zwykle na początku nie można liczyć na zbyt wygórowaną stawkę, ale jeżeli jesteś w czymś dobry, szybko zdobędziesz wyższą płacę, premie i inne benefity. Praca często pozwala odkryć co lubimy i co chcemy robić w życiu, dlatego rezygnacja ze studiów nie musi być złym wyborem. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że marzy Ci się praca na wyższym stanowisku i w trochę innych branżach, w każdym momencie możesz pomyśleć o studiach. Wtedy będzie to naprawdę świadoma decyzja.

Dodaj komentarz