zabawa z dzieckiem
Dziecko i Rodzina

3 sposoby na letnie zabawy z dzieckiem na dworze

Lato to wspaniały czas na zabawy z dziećmi. Wakacje od szkoły lub przedszkola sprawią dziecku niezwykłą frajdę i dadzą nam czas potrzebny dla rodziny i znajomych. Poznaj ciekawe sposoby na letnie zabawy z dzieckiem.

Wyprawa w nieznane

Jako dzieci uwielbialiśmy odkrywać nowe miejsca. Były dla nas tajemnicze i bardzo ciekawe. Chcieliśmy „oczami zjadać świat” i zapamiętywać każdy jego szczegół. Mimo dzisiejszego dostępu do Internetu i telewizji, dzieci nadal lubią chodzić w nowe miejsca. Działają na ich zmysły różne bodźce, w tym zapachy i kolory, które pozwalają odkrywać nieznane.

Lato to idealny czas na wyprawy w nieznane. Może być to spacer po nowo otwartym parku, ale również pójście do muzeum lub na nowy plac zabaw. Dziecko dzięki takim wycieczkom poznaje świat, a także buduje swoje pierwsze wspomnienia. Przyznajmy, że nasze najwcześniejsze wspomnienia z dzieciństwa częściej są związane z nowymi wtedy dla nas miejscami lub wrażeniami. Możemy nie pamiętać, jak wyglądał kiedyś nasz rodzinny dom, ale dobrze wiemy co czuliśmy wspinając się na górski szczyt lub będąc pierwszy raz w wesołym miasteczku. To także świetny pretekst do wypełnienia rodzinnego albumu nowymi fotografiami naszej pociechy.

Szukanie nowych roślin lub gatunków zwierząt

Wakacje zachęcają do spędzania czasu na dworze. To idealny pretekst do pokazywania dziecku nowych gatunków roślin lub zwierząt. Świadomość ekologiczna pozwoli maluchowi na zaprzyjaźnienie się ze środowiskiem naturalnym i dbałość o jego kondycję w przyszłości. Dzieci uwielbiają poznawać świat, dlatego zabawy w odnajdywanie i zgadywanie nazw roślin lub zwierząt będzie inspirującą i jednocześnie pouczającą zabawą. Za każde prawidłowo nazwane zwierzątko lub roślinę maluch powinien dostawać punkt. Po zebraniu odpowiedniej ich liczby dziecko może liczyć na atrakcyjną nagrodę – wizytę w lodziarni lub kinie.

Kontrolowany survival

Zapewne jako dziecko zdarzało ci się nocować w namiocie. Najczęściej na wyprawy pod namiot jeździły osoby będące w kole harcerskim. Jeśli twoja pociecha nie jest skautem lub harcerzem, nic straconego! Kontrolowany survival pod namiotem będzie świetną przygodą, nawet jeśli jest to tylko jedna noc pod gołym niebem. Przygotuj śpiwory, namiot i koniecznie pianki do opiekania nad ogniskiem. Przed nastaniem zmroku nazbierajcie chrustu na ognisko i koniecznie rozłóżcie namiot. Kemping można zorganizować w naszym własnym ogródku lub w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Podczas wieczornego ogniska warto opowiedzieć ciekawe historie oraz wykorzystać czas przy ogniu na opiekanie kiełbasek lub pianek.

Letnie zabawy warto wykonywać na świeżym powietrzu, wykorzystując piękną pogodę. Dzieci uwielbiają spacery wędrówki oraz poznawanie nowych miejsc. Dzięki naszemu zaangażowaniu pokażemy dzieciom, że mogą one świetnie się bawić w sposób aktywny.

Dodaj komentarz